Panadol

Epilepsia

Ohjeet Panadol-lääkkeen käyttöön.

Panadol on toinen tuttu tuttu tehokas lääke, parasetamoli. Se koostuu läsnä olevan aktiivisen ainesosan - parasetamoli, sekä muita täyteaineita, joista erittävät maissitärkkelys, kaliumsorbaatti, esigelatinoitu tärkkelys, povidoni, talkki, steariinihappo ja triasetiini.

Tämän lääkkeen pääasiallinen farmakologinen vaikutus on vähentää kehon lämpötilaa sekä vähentää merkittävästi kipua. Toisin kuin muut samantapaiset lääkkeet, anti-inflammatorinen vaikutus on lähes näkymätön otettaessa tätä lääkettä.

On olemassa useita tämän lääkkeen lajikkeita - "Panadol" ja "Panadol Extra". Erona Panadol extra ja tavanomaisen välillä on, että Panadol-lisäaineena on tärkein komponentti - parasetamoli on myös kofeiinia 65 milligramman määrä. "Panadol extra" -komponenttien yhdistelmä johtaa parasetamolin vaikutuksen kasvuun, koska kofeiini vaikuttaa sen pitoisuuteen joihinkin kehon kudoksiin.

Käyttöaiheet

Tämä lääke on suositeltavaa vähentää eri paikoissa kivuliaita aistihakkuja riippumatta niiden alkuperän syystä. Useimmiten Panadol on määrätty päänsärkyä, hampaiden kivut. Lisäksi on suositeltavaa, että naiset, jotka kuukautisten aikana kokevat voimakasta kipua vatsan alapuolelta. Lisäksi tätä lääkettä voidaan käyttää ylimääräisenä lääkkeenä kuumeisen oireyhtymän poistamiseksi, esimerkiksi vilustumalla.

Panadol: käyttöohjeet

Potilaan ikästä ja hänen ruumiinsa ominaisuuksista riippuen tämän lääkkeen eri annostus on määrätty.

  • Aikuisille suositeltu kerta-annos on 500 mg. Suurin sallittu kerta-annos on 1 gr. Panadol-tablettien käyttö on suositeltavaa jopa neljä kertaa päivässä. Riippumatta voit ottaa tämän lääkityksen vain 6 - 7 päivää.
  • Lapset voivat myös antaa tätä lääkettä, koska siellä on erityinen lasten versio - Panadol-lapset. Jos lapsen ikä on yli 12 vuotta, sitä voidaan antaa 240 - 480 mg. kerralla. 6-12-vuotiaita lapsia suositellaan antamaan 240 mg. kerrallaan, ja alle 6-vuotiaiden lasten ei pidä antaa tätä lääkettä yksinään, koska tässä tilanteessa on tarkoituksenmukaisempaa saada lääkäriin kuuluminen. Itsekäsittelyn enimmäiskesto on kolme päivää.

Panadol hammassärkystä

MobiilisovellusHyvää äitiä 4.7 Kommunikointi sovelluksessa on paljon helpompaa!

Tietenkin antaa yöksi, mitä lapsi kärsisi ja itseäsi.

Jos ei ole nurofeeniä, anna sitten... mutta nurofeeni näyttää olevan "hyödyllisempi" ja kokeile kalgelia

Terveys vauvoille ja kivunlievitys! Odotan tätä aikarajaa pelkäämättä. Koliikilla on vaikea, mutta hampaiden kanssa on vaikeampaa...

Kiitos paljon! Ja sinä tervehdys! Mitä me tiedämme koliikista, mutta kärsimme hampaista, ja nämä ovat vain ensimmäisiä. Jumala anna sinulle olla toisin päin!

Osta Nerofen tietenkin, anna sen olla... ja ponadol on pocatomol bonalny.

Nurofen on voimakkaampi kivun lievittämiseksi. Kokeile toisenlaista dentinormia - se on homeopatiaa, ne auttoivat meitä ja kalgelia.

Olen täällä tutkimaan asiaa, homeopatia toimii 20 minuuttia, voit preparaatti jopa 6-8 kertaa päivässä, analgeettisillä vääntöä jopa 3 kertaa geelin mutta pestä pois johtuen liiallisesta syljeneritystä, kynttilät vibrukol on kohtalainen kipua lievittävä ja kuumetta alentava, mutta ominaisella prorezovanii hampaat, ja yleensä vähennetään voitele kamomilla, samoin on alhainen anestesian ja erityisesti auttaa lievittämään ientulehdus, niin lyhyt en ollut päättänyt mitä tehdä

Tietenkin tämä on sama kuin nurofeeni, vain vaikuttava aine parasetamoli.

Meille dentokind-tabletit auttavat tai avustavat paljon... Se on homeopatia ja heille on välttämätöntä säästää 3 päivää, että olisi vaikutusta. Ensimmäisenä päivänä he joivat lähes joka tunti... enintään 6 välilehteä. päivässä.

Panadol - käyttöohjeet, todellinen kollegansa ja vapautumisen muoto (tabletit 500 mg, Extra kofeiinia, keskeyttämistä tai siirappia lapsille Baby peräsuolen) lääkkeitä kivun hoitoon ja kuume aikuisilla, lapsilla ja raskauden aikana. rakenne

Tässä artikkelissa voit lukea huumeiden käyttöä koskevat ohjeet Panadol. Esitetyt ovat sivuston kävijöiden arvioita - tämän lääkityksen kuluttajat sekä lääkäreiden asiantuntijoiden mielipiteet Panadolin käytön käyttämisestä. Suuri pyyntö on aktiivisesti lisätä heidän palautettaan lääkkeestä: lääke auttoi tai ei auttanut eroon taudista, josta havaittiin komplikaatioita ja sivuvaikutuksia, joita valmistaja ei mahdollisesti ilmoittanut merkinnöissä. Panadolin analogit olemassa olevien rakenteellisten analogien läsnä ollessa. Käytä hoitamaan erilaisia ​​kipuja ja lämpötilaa aikuisilla, lapsilla sekä raskauden ja imetyksen aikana. Valmisteen koostumus.

Panadol - analgeettinen-antipyreettinen. On kipua lievittävä ja kuumetta stimuloiva vaikutus. Panadol Extra sisältää parasetamolia tai kahden vaikuttavan aineen yhdistelmää: parasetamoli ja kofeiini.

Parasetamolin estää COX keskushermostossa järjestelmä, joka vaikuttaa kipua ja lämmönsäätelyjärjestelmää keskuksia (tulehtuneissa kudoksissa solun peroksidaasi vaikutuksia ei Parasetamolin COX), mikä selittää lähes täydellinen puuttuminen anti-inflammatorinen vaikutus. Ei vaikutusta prostaglandiinisynteesin perifeerisissä kudoksissa aiheuttaa puute negatiivinen vaikutus vesi-suola-vaihto (natriumin ja veden retentio), ja maha-suolikanavan limakalvon.

Kofeiini stimuloi psykomotorinen keskuksia aivoissa, on analeptic toiminta, tehostaa vaikutusta kipulääkkeiden, poistaa väsymystä, parantaa fyysistä ja henkistä suorituskykyä.

rakenne

Parasetamoli + lisäaineet.

Parasetamoli + kofeiini + täyteaineet (Panadol Extra).

Lasten kynttilät ja siirapit sisältävät vain parasetamolia.

farmakokinetiikkaa

Imeytyminen on korkea. Panadol imeytyy nopeasti ja lähes täydellisesti ruoansulatuskanavasta. Parasetamolin jakautuminen kehon nesteissä on suhteellisen tasainen. Metaboloituu pääasiassa maksassa useiden metaboliittien muodostumisen seurauksena. Parasetamolin pääasiallisena metaboliitina parasetamolisulfaatti on 12-vuotiailla ja sitä vanhemmilla lapsilla - konjugoitua glukuronidia vastasyntyneillä kahdella ensimmäisellä elämänpäivällä ja 3-10-vuotiailla lapsilla. Terapeuttisia annoksia käytettäessä 90-100% annoksesta erittyy virtsaan yhden päivän kuluessa. Lääkeaineen pääasiallinen määrä vapautuu konjugaation jälkeen maksassa. Muuttumattomassa muodossa enintään 3% parasetamolin saaneesta annoksesta vapautuu.

todistus

  • päänsärky;
  • migreeni;
  • hammassärky;
  • selkäkipu;
  • hermosärky;
  • lihas- ja reumaattinen kipu;
  • kivulias kuukautiset;
  • vilunväristysten ja flunssa-oireiden hoito (ruumiinlämmön kohottaminen);
  • vähentää kohonnutta kehon lämpötilaa vilustumisilta, influenssalta ja infektiosairauksilta (mukaan lukien kananviljat, parotitis, tuhkarokko, vihurirouhe, tulirokko);
  • hammassärkyssä (mukaan lukien kurkkumerkinnässä), päänsärky, korvakipu otitis -taudissa ja kipu kurkussa.

Vapautusmuodot

Tabletit, kalvopäällysteiset 500 mg.

Panadol Extra -tabletit.

Suspensiota suun kautta annettavaksi Lasten Panadol Baby (joskus virheellisesti kutsuttu siirappi).

Kynttilät peräsuolella 125 mg ja 250 mg (lapsille).

Käyttö- ja annosteluohjeet

Aikuiset (vanhukset mukaan luettuina) lääke määrää tarvittaessa 500 mg-1 g (1-2 tablettia) jopa 4 kertaa päivässä. Annosten välinen aika on vähintään 4 tuntia, kerta-annos (2 tablettia) voidaan ottaa enintään neljä kertaa (8 tablettia) 24 tunnin ajan.

6-9-vuotiaille lapsille on tarvittaessa määrätty 1/2 tabletti 3-4 kertaa päivässä. Annosten välinen aika on vähintään 4 tuntia. Maksimiannos 6-9 vuotta lapsille on 1/2 tabletti (250 mg), päivittäinen enimmäisannos on 2 tablettia (1 g).

9-12-vuotiaille lapsille on tarvittaessa määrätty 1 tabletti 4 kertaa päivässä. Annosten välinen aika on vähintään 4 tuntia, kerta-annos (1 tabletti) voidaan ottaa enintään 4 kertaa (4 tablettia) 24 tunnin ajan.

Lääkeaineen käyttöä ei suositella yli 5 vuorokaudeksi nukutusaineeksi eikä yli 3 vuorokautta kuumetta ehkäisevälle lääkkeelle ilman lääkärin määräämistä ja seurantaa. Lääkkeen päivittäisen annoksen suurentaminen tai hoidon kesto on mahdollista vain lääkärin valvonnassa.

Aikuiset (vanhukset mukaan lukien) ja yli 12-vuotiaat lapset tarvitsevat tarvittaessa 1-2 tablettia 3-4 kertaa päivässä. Annosten välinen aika on vähintään 4 tuntia. Suurin yksittäinen annos on 2 tablettia, suurin päivittäinen annos on 8 tablettia

Lääkeä ei suositella yli viiden päivän ajan nukutusaineena ja yli kolmen päivän ajan lääkkeeksi ilman lääkemääräystä ja lääkärin valvonnasta.

Lääkkeen päivittäisen annoksen suurentaminen tai hoidon kesto on mahdollista vain lääkärin valvonnassa.

Suspensio tai siirappi

Lääke otetaan suun kautta. Ennen käyttöä injektiopullon sisältö on ravistettava hyvin. Pakkauksen sisälle upotettu ruiskun mittaus mahdollistaa lääkkeen antamisen oikein ja järkevästi.

Lääkkeen annos riippuu lapsen iästä ja ruumiinpainosta.

Yli 3 kuukauden ikäiset lapset saivat 15 mg / kg ruumiinpainoa 3-4 kertaa päivässä, suurin päivittäinen annos ei ylitä 60 mg / kg ruumiinpainoa. Tarvittaessa lääke voidaan ottaa 4-6 tunnin välein yhtenä annoksena (15 mg / kg), mutta enintään 4 kertaa 24 tunnin ajan.

Älä ylitä suositeltua annosta.

Pääsyn kesto ilman lääkärin kuulemista: lämpötilan alentaminen - enintään 3 vuorokautta kivun vähentämiseksi - enintään 5 vuorokautta.

Tulevaisuudessa, samoin kuin ilman terapeuttista vaikutusta, on välttämätöntä ottaa yhteyttä lääkäriin.

Sisällä tai rektaalisesti aikuisilla ja yli 60 kg: n painoisilla teini-ikäisillä 500 mg: n kerta-annoksilla sairastumistiheys - jopa 4 kertaa päivässä. Hoidon enimmäiskesto on 5-7 päivää.

Suurin annos: kerta-annos - 1 g päivittäin - 4 g.

Kerta-annos suun kautta vuotiaille lapsille 6-12 vuotta - 250-500 mg, 1-5 vuotta - 120-250 mg, välillä 3 kuukausi ja 1 vuosi - 60-120 mg, enintään 3 kuukausi - 10 mg / kg. Kerta-annokset rektaaliseen käyttöön 6-12-vuotiailla lapsilla - 250-500 mg, 1-5 vuotta - 125-250 mg.

Moninkertaisuus - 4 kertaa päivässä vähintään 4 tunnin välein. Hoidon enimmäiskesto on 3 päivää.

Maksimaalinen annos: 4 yksittäistä annosta päivässä.

Sivuvaikutus

  • ihottumaa iholla;
  • kutina;
  • angioödeema
  • leukopenia, trombosytopenia, methemoglobinemia, agranulosytoosi, hemolyyttinen anemia;
  • Dyspeptiset häiriöt (mukaan lukien pahoinvointi, epigastrinen kipu);
  • unihäiriöt;
  • takykardia.

Vasta

  • vaikea maksan toimintahäiriö;
  • vaikea munuaisten vajaatoiminta;
  • valtimonopeus;
  • glaukooma;
  • unihäiriöt;
  • epilepsia;
  • vastasyntyneen ajan;
  • alle 12-vuotiaat lapset (Panadol Extra);
  • yliherkkyys lääkkeen aineosille.

Sovellus raskauden ja imetyksen aikana

Varovaisuutta on noudatettava raskauden ja imetyksen aikana.

Erityisohjeet

Pitkäaikainen käyttö suurilla annoksilla on verenkuvaa seurattava.

Lääkkeen ottamisen aikana teetä ja kahvia ei suositella liian voimakkaasti, koska se voi johtaa herätteen, unihäiriöiden, takykardian ja sydämen rytmihäiriöihin.

Maksan toksisen vahingon välttämiseksi parasetamolia ei saa yhdistää alkoholijuomien nauttimiseen, vaan se tulee ottaa myös henkilöille, jotka ovat alttiita kroonisesta alkoholinkäytöstä.

Potilaat, jotka kärsivät atonisesta keuhkoputkitulehduksesta, pölyttömästä, on allergisten reaktioiden riski lisääntynyt.

Se voi muuttaa doping control-urheilijoiden testien tuloksia.

Huumeiden väliset yhteydet

Jos lääkettä käytetään pitkään, lääke parantaa välillisten antikoagulanttien (varfariinin ja muiden kumariinien) vaikutusta, mikä lisää verenvuotoriskiä.

Lääke parantaa MAO-estäjien vaikutusta.

Barbituraatit, fenytoiini, etanoli (alkoholi), rifampisiini, fenyylibutatsoni, trisyklisten masennuslääkkeiden ja muiden piristeiden mikrosomaaliset hapetus tuotannon lisäämiseksi hydroksyloidun aktiivisten metaboliittien, aiheuttaen mahdollisuuden vakava myrkytys pieniä yliannostus.

Mikrosomaalisen hapettumisen estäjät (simetidiini) vähentävät hepatotoksisten vaikutusten riskiä.

Parasetamolin vaikutuksen alaisena kloramfenikoli eliminoitumisaika kasvaa 5 kertaa.

Kofeiini nopeuttaa ergotamiinin imeytymistä.

Parasetamolin ja alkoholijuomien samanaikainen vastaanottaminen lisää hepatotoksisten vaikutusten ja akuutin haimatulehduksen riskiä.

Metoklopramidi ja domperidoni lisääntyvät, ja kolestramiini vähentää parasetamolin imeytymisnopeutta.

Lääke voi heikentää uricosuric-lääkkeiden tehokkuutta.

Panadolin lääkeaineen analogit

Rakenteelliset analogit tehoaineelle:

  • Akamol Teva;
  • Aldolor;
  • APAP;
  • parasetamoli;
  • Daleron;
  • Lasten Panadol;
  • Lasten Tylenol;
  • Ifimol;
  • Kalpol;
  • Ksumapar;
  • Lupotset;
  • Meksalen;
  • Pamol;
  • Panadol junior;
  • Panadol-tabletit ovat liukoisia;
  • parasetamoli;
  • Parasetamoli (asetofiini);
  • Parasetamoli lapsille;
  • Parasetamolisiirappi 2,4%;
  • PERFALGANia;
  • Prohodol;
  • Lapsi läpäisi;
  • Sanidol;
  • Strimol;
  • Parasetamoli;
  • Tylenoli imeväisille;
  • Febritset;
  • Cefekon D;
  • Efferalgan.

Lasten Panadol-ripustus - virallinen käyttöohje

OHJEET
lääkkeen lääketieteellisestä käytöstä

LASTEN PANADOL

Rekisteröintinumero:

Kauppanimi: LASTEN PANADOL

Kansainvälinen omistusoikeus Nimi:

Annostusmuoto:

Koostumus. Jokainen 5 ml suspensiota sisältää: vaikuttava aine - parasetamoli 120 mg; inaktiivisia ainesosia: omenahappo, ksantaanikumi, hydrataan glukoosisiirappia (maltitolia), sorbitoli, sitruunahappo, natrium- nipasept, mansikka-aromi, azorubin vettä.

Lasten Panadol ei sisällä sokeria, alkoholia ja asetyylisalisyylihappoa.

Kuvaus:
Pehmeä viskoosi neste, jossa mansikkahaju, jossa kiteitä on läsnä.

Farmakoterapeuttinen ryhmä:

ATX-koodi: N02BE01.

Farmakologiset ominaisuudet:

Farmakodynamiikka.
Lääkeaineella on kipua lievittäviä ja kuumeisia vaikutuksia. Se estää syklo-oksigenaasia keskushermostossa, mikä vaikuttaa kipukeskuksiin ja termoregulaatioon. Anti-inflammatorinen vaikutus on käytännössä poissa. Ei vaikuta ruoansulatuskanavan limakalvon tilaan ja vesisuolamateriaalin aineenvaihduntaan, koska se ei vaikuta prostaglandiinien synteesiin perifeerisissä kudoksissa.

Farmakokinetiikkaa.
Imeytyminen on korkea - Panadol imeytyy nopeasti ja melkein kokonaan maha-suolikanavasta. Yhteys plasmaproteiineihin on noin 15%. Plasman huippupitoisuus saavutetaan 30-60 minuutissa. Parasetamolin jakautuminen kehon nesteissä on suhteellisen tasainen.

Metaboloituu pääasiassa maksassa useiden metaboliittien muodostumisen seurauksena. Parasetamolin pääasiallisena metaboliitina parasetamolisulfaatti on 12-vuotiailla ja sitä vanhemmilla lapsilla - konjugoitua glukuronidia vastasyntyneillä kahdella ensimmäisellä elämänpäivällä ja 3-10-vuotiailla lapsilla. Osa valmisteesta (noin 17%) on hydroksyloitunut aktiivisten metaboliittien muodostamiseksi, jotka on konjugoitu glutationiin. Glutationin puuttuessa nämä paracetamolin aineenvaihduntatuotteet voivat estää hepatosyyttien entsyymijärjestelmiä ja aiheuttaa niiden nekroosin.

Puoliintumisaika terapeuttisella annoksella on 2-3 tuntia. Terapeuttisia annoksia käytettäessä 90-100% annoksesta erittyy virtsaan yhden päivän kuluessa. Lääkeaineen pääasiallinen määrä vapautuu konjugaation jälkeen maksassa. Muuttumattomassa muodossa enintään 3% parasetamolin saaneesta annoksesta vapautuu.

Käyttöaiheet.
Soveltuu lapsille 3 kuukaudesta 12 vuoteen:

  • antipyreetti - vähentää kohonnut ruumiinlämpö taustalla vilustuminen, flunssa ja lapsuuden infektioiden (vesirokko, sikotauti, tuhkarokko, vihurirokko, tulirokko, jne).
  • anestesia - hammassärky, mukaan lukien ruuansulatus, päänsärky, korvakipu otitis ja kurkkukipu.

Lapsille 2-3 kuukautta elämää voidaan ottaa yksi annos laskea lämpötila rokotuksen jälkeen. Jos lämpötila ei vähene, ota yhteys lääkäriin.

Vasta:

  • yliherkkyys parasetamolille tai muulle lääkkeen aineosalle;
  • merkit- tävät maksan tai munuaisten loukkaukset;
  • vastasyntyneen ajan;

varotoimet:
Varoen maksan vajaatoimintaa (mukaan lukien Gilbertin oireyhtymä), munuaisten, geneettinen entsyymin puuttuessa glukoosi-6-fosfaattidehydrogenaasi, vakava veritaudit (vakava anemia, leukopenia, ja trombosytopenia). Tällaisissa tapauksissa lääkevalmistetta tulee ottaa yhteys lääkäriin. Lääkeaine ei saisi samanaikaisesti muiden paracetamolipitoisten lääkkeiden kanssa.

Annostelu ja hoito:

Ennen käyttöä injektiopullon sisältö on ravistettava hyvin. Pakkauksen sisälle upotettu ruiskun mittaus mahdollistaa lääkkeen annoksen oikean ja järkevän annon.

Lääkkeen annos riippuu lapsen iästä ja ruumiinpainosta.

Yli 3 kk: n ikäisillä lapsilla yksittäinen annos 15 mg / kg ruumiinpainoa, 3-4 kertaa päivässä, maksimivuorokausiannos on enintään 60 mg / kg ruumiinpainoa. Kerro lapselle tarvittaessa suositeltu annos 4-6 tunnin välein, mutta enintään 4 annosta 24 tunnissa.

Kaikissa muissa tapauksissa lääkärin kuuleminen on välttämätöntä ennen Panadol Children'sin käyttöä.

Kipulääkkeet PANADOL EXTRA - arvostelu

tallennettu hammassärkystä

Hammaslääkäri on ohittanut minut. Juuri raportoinnin kuumimmalla työviikolla ja kovaa työtä. Ja hammaslääkärille ei juuri ollut aikaa. Hän juoksi apteekkiin ja kysyi "hammassärkyä!" ja minulle annettiin se

Hinta on erittäin tyytyväinen

Pakkauksessa on merkintä

Koko koostumus on täällä:

Laaja valikoima sovelluksia

On kuitenkin syytä muistaa, että tämä on anesteetti - sitä ei voi ottaa alkoholilla eikä enempää kuin 8 tablettia päivässä.

Tabletit ovat valkoisia, päällystettyjä.

Hammassärky kulkeutui 10-15 minuutin kuluttua antamisen jälkeen. Palasin kuitenkin 4-5 tuntia. Se on silti anestesia, eikä hoitomuoto. Se lievittää kipua, mutta se ei paranna. Älä unohda itsestäsi ja rakastat terveyttäsi, käytä kipulääkettä, mutta älä käytä lääkäriltäsi

Miten Panadolia käytetään: tablettien käyttöohjeet

Panadoli on lääkitys, jolla on lievittäviä, analgeettisia ominaisuuksia, jotka on tarkoitettu oireenmukaiseen hoitoon. Se ei vaikuta elpymisprosessiin eikä muuta taudin etiologiaa. Käyttöohjeet varoittavat myös siitä, että lääke on tehokas kipua varten kehon eri alueilla, riippumatta niiden esiintymisestä.

ominaisuus

Panadol on saatavana valkoisina kapselikapselina. Ne peitetään kalvomaisella kuorella ja niillä on tasainen reuna. Toisella puolella voidaan havaita kohokuvioitu kolmio, toisella riskillä.

Vaikuttava aine on parasetamoli ja se sisältää myös:

  • triasetiini;
  • maissitärkkelys;
  • kaliumsorbaatti;
  • Valium;
  • talkki;
  • esihyytelöity tärkkelys;
  • povidoni.

Yhdessä pahvilaatikossa:

  • 2 läpipainopakkausta 6 kpl;
  • 1 läpipainopakkaus 12 kpl: lle.

Valmistaja voi olla yhdestä maasta - Venäjä, Iso-Britannia, Tanska.

todistus

Panadol-tabletteja suositellaan käytettäväksi seuraavissa tapauksissa:

  • Kipu - hammas, pää, lihas, kurkussa, alaselkä, kuukautiset.
  • Kuumeiset valtiot.
  • Korkea kehon lämpötila tartuntataudit, influenssan aikana, vilustuminen.
  • Hermosärky.
  • Posttraumaattinen kipu-oireyhtymä.
  • Nivelkipu.
  • Kipu leikkauksen jälkeen.

Miten se toimii?

Lääke kuuluu kipulääkkeiden ja antipyreettien ryhmään. Hyväksy kipua lievittävä, kuumetta ehkäisevä. Lääke toimii estämällä COX-1: n ja COX-2: n keskushermostoa, mikä vaikuttaa termoregulaation keskukseen ja kipuun potilaan kehossa.

Lääke ei ole anti-inflammatorinen vaikutus, ei ärsytä ruoansulatuskanavan limakalvoja. Koska aine ei vaikuta prostaglandiinien jakautumiseen kudoksissa, se ei muuta veden ja suolan metaboliaa.

Vaikuttava aine muuttuu luonnollisilla prosesseilla kehossa. Kaikki tämä johtaa vaikeuksien syntymiseen kipuimpulssien liikkumiseen hermostuneiden reittien suuntaisesti.

Parasetamolin tavanomainen saanti johtaa siihen maksa maksaan ja negatiiviset vaikutukset kehoon. Nykyaikaiset tiedemiehet yrittävät edelleen löytää huumeiden pääaineen analgeettisen toiminnan salaisuuden, mikä auttaa parantamaan lääkitystä, joka voi torjua kaikenlaista kipua.

Panadol-lapset

Lasten Panadol-koostumus on samanlainen, on suositeltavaa toteuttaa:

  • kurkkukipu;
  • vilustuminen;
  • tuhkarokko;
  • korvatulehduksia;
  • isorokko;
  • tuliperäinen kuume;
  • korkea lämpötila;
  • sikotauti;
  • influenssa;
  • kasvukipuja.

Lääkettä suositellaan lämpötilan alentamiseksi rokotuksen jälkeen.

Paracetamolia 40 vuoden ajan käytetään aktiivisesti pediatrian maailmassa ja antaa erinomaiset tulokset.

Lasten Panadol ei sisällä:

  • sokeri;
  • Asetyylisalisyylihappo (aspiriini);
  • ibuprofeeni;
  • alkoholia.

Panadoli lapsille on sallittu kolmesta kuukaudesta, se vähitellen laskee lämpötilaa, ei vahingoita suoliston limakalvoa ja mahalaukkua.

Tuote on saatavana kahdella eri tavalla:

Suspensio suun kautta annettavaksi nimetty kolmesta kuukaudesta. Myydään 100 ml: n pulloissa. Vaikutus näkyy 15 minuutin kuluttua, lääkkeen vaikutus kestää 4 tuntia. Suurin annos yksittäiselle annokselle on 15 mg / kg ruumiinpainoa. Suurin annos päivässä on 60 mg / kg. Lääke saa antaa lapselle 4-6 tunnin välein, mutta enintään 4 valtuutettua annosta koko päivän. Mansikka maku. Hyödyllistä käyttöä varten annetaan annosruisku, jolla on riskejä tarkan annoksen laskemiseen.

Rectal suppositories (anaali kynttilät) on määrätty 6 kuukautta. Annetut 125-250 mg. Kuinka paljon lääke toimii? Noin 2 tunnin kuluttua. Vaikutuksen kesto on 6 tuntia. Et voi käyttää yli 4 kynttilää 24 tunnissa.

Panadolia lapsille otetaan vain lääkärin määräämällä tavalla. Analogi Panadol lapsi on olemassa, eikä yksin, se on Paracetamol, Cefekon, Efferalgan.

Kun hammas sattuu

Huumeiden hyvin parantaa useita erilaisia ​​kipuja, mukaan lukien hammaslääketiede. Vaikuttava aine tulee nopeasti verenkiertoon ruoansulatuselinten läpi ja puolen tunnin ajan poistaa kipu-oireyhtymän varovasti. Hän ei ole ei-steroidiset hormonaaliset lääkkeet.

Viimeaikaiset tutkimukset ovat osoittaneet, että paracetamolin anti-inflammatorinen vaikutus on vähäinen.

Panadoli hammassärkystä olisi tehtävä seuraavasti:

  • juo 15-25 minuuttia syömisen jälkeen;
  • juoda paljon puhdasta vettä;
  • yksi annos ilman lääkärin määräaikaa ei saa ylittää 1 grammaa;
  • jos särkyvä kipu ei kulje 24 tunnin kuluessa, lääkettä voidaan käyttää 4 kertaa päivässä;
  • Älä ota tätä lääkettä valproaatilla, barbituraatilla.

Raskaus ja imetys

Tässä tilanteessa lääkärin on valittava nainen, joka on erityisen varovainen, koska kaikki lääkkeet eivät ole sallittuja lapsen hoidon aikana. Panadoli raskaana oleville naisille on pistorasia korkeassa lämpötilassa, kipu, lämpö. Koska parasetamoli voi kulkea istukan läpi, sitä ei voi ottaa pitkään aikaan - se voi vahingoittaa sikiötä.

Suoritetut tutkimukset eivät paljastaneet lapsen kehittymistä patogeenisesti naisen naisten kohdussa, jotka juovat tätä lääkettä raskauden aikana. Kaikista myönteisistä asioista huolimatta lääkärit uskovat, että korjaavan lääkkeen nimeäminen on mahdollista vain erityistapauksissa, jotta ei aiheudu riskiä, ​​että väärässä elimistössä syntyy keskenmeno tai häiriöitä.

Ota lapsilääke, jonka koostumus on täysin identtinen aikuisten lääkityksen kanssa, ei ole välttämätöntä, se eroaa vain pienestä pitoisuudesta, mikä ei auta aikuiselle. Lääkäri valitsee lääkityksen ottaen huomioon naisen kunto, raskauden kulku, termi, paino, vasta-aiheet.

lääketiede ei suositella munuaissairaudelle, jotka vaikuttavat niiden normaaliin toimintaan. Maksan loukkauksissa. Älä myöskään ota lääkettä yliherkkyydelle.

lämpötila

Panadol on yksi suosituimmista antipyreettisistä lääkkeistä, joka tunnetaan kaikkialla maailmassa. Työkalu auttaa:

  • kuonon poistamiseksi;
  • voimakas kuume;
  • vähentää kipu-oireyhtymää.

Lämpötilasta lääke auttaa suoraan vaikuttamaan keskushermostoon. Aine toimii hypotalamuksessa aktivoimalla termoregulaation funktiot, jotka ovat täysin identtisiä luonnollisen normalisoinnin kanssa.

  • Suositellaan ruumiinlämpötilaan 39 ° C: een.
  • Yhden hengen sisäänpääsy aikuiselle - 320-1000 mg.
  • Päivässä sallitaan enintään 4000 mg parasetamolia.
  • Jokaisen lääkkeen vastaanoton on kestettävä vähintään 4 tuntia.
  • Lapsille annos määräytyy tiukasti asiantuntijan toimesta.

Vasta

Lääke ei ole suositeltavaa:

  • yliherkkyys;
  • yksittäinen intoleranssi;
  • maksan ja munuaisten loukkaukset;
  • alkoholiriippuvuus;
  • verisairaudet;
  • geneettisiä sairauksia.

Panadolia on vasta-aiheita vanhuksille, joilla onkäyttävät maksasairauksia, erityisesti korkeissa bilirubiinipitoisuuksissa plasmassa.

Jos lääkäri on määrittänyt lääkkeen pitkäaikaisen käytön, on tarpeen tarkistaa säännöllisin väliajoin veren laatu ja seurata munuaisten ja maksan toimintaominaisuuksia. Tätä varten tehdään biokemiallinen analyysi.

Sivuvaikutukset

Negatiiviset vaikutukset lääkkeen ottamisen jälkeen voivat ilmetä, jos käytät lääkettä pitkään lyhyillä väliajoilla kurssien välillä. Parasetamolilla on myrkyllinen vaikutus maksaan, joka voi johtaa elimen solujen kuolemaan pitkän ajan kuluttua.

Asiantuntijat eivät myöskään suosittele paracetamolin sisältävien huumeiden käyttöä alkoholin väärinkäyttäjille. varsinkin on kiellettyä yhdistää lääketiede alkoholin ottamiseen. Et voi juoda parasetamolia yhdessä antihistamiinien, fenobarbitaalin ja glukokortikoidien kanssa.

Parasetamolin pitkittynyt, hallitsematon käyttö voi johtaa munuaisten vajaatoimintaan, infektiota vastaan ​​tulevien rakeisten valkosolujen vähenemiseen. On olemassa verenvuotoriski. Saattaa olla oksentelua, ripulia, vatsakipua, pahoinvointia, ilmavaivoja, närästystä.

yliannos

Pieni määrä Panadolia kipua ja lämpöä vähentäväksi erittyy kehosta aiheuttamatta haittaa. Suurilla lääkkeillä maksasolut alkavat kuolla. Myös aineenvaihduntatuotteet alkavat vaikuttaa negatiivisesti munuaisten tilaan, Keskushermosto, haima, sydän. On olemassa vaara asidoosin kehittymisestä ja tajunnan sortavuuden syntymisestä.

Muista tietää, kuinka paljon korjaustoimenpide ei ole tarpeeton. Lääkkeen myrkyttäminen on mahdollista seuraavissa tapauksissa:

  • yrittää itsemurhaa;
  • suurien annosten parasetamolin yhdistelmä sellaisten lääkkeiden kanssa kuin Rinzasip, Citramon, Teraflu, Pentalgin, Fervex, Ibuklin.
  • huumeiden käyttö alkoholin kanssa;
  • kroonisen maksan ja munuaissairauden esiintyminen;
  • pitkäaikaishoidon hoito.
  1. Vatsan huuhtelu suurilla määriä vettä, oksentelua aiheuttavien aineiden vastaanotto.
  2. On tarpeen juoda aktiivihiiltä: 1 tabletti / 10 kg paino - tämä auttaa estämään vaarallisen aineen imeytymisen.
  3. Soita ambulanssiin.

Panadol. Käyttöohjeet

Panadol-levitettävät tabletit

johtopäätös

Panadol on turvallinen, jos noudatat kaikkia sen vastaanottoa koskevia sääntöjä. Mutta väärään asenteeseen terveydellesi, pitkittyneellä itsekäsittelyllä, erikoislääkärin määräämien annosten ylitse, voit vahingoittaa itseäsi ja jopa kuolla. Mitä agentti, annostus ja muu tieto on tarpeen, on mahdollista oppia lukemalla sovelluksen ohjeet.

Lasten Panadol-ripustus - virallinen käyttöohje

OHJEET
lääkkeen lääketieteellisestä käytöstä

LASTEN PANADOL

Rekisteröintinumero:

Kauppanimi: LASTEN PANADOL

Kansainvälinen omistusoikeus Nimi:

Annostusmuoto:

Koostumus. Jokainen 5 ml suspensiota sisältää: vaikuttava aine - parasetamoli 120 mg; inaktiivisia ainesosia: omenahappo, ksantaanikumi, hydrataan glukoosisiirappia (maltitolia), sorbitoli, sitruunahappo, natrium- nipasept, mansikka-aromi, azorubin vettä.

Lasten Panadol ei sisällä sokeria, alkoholia ja asetyylisalisyylihappoa.

Kuvaus:
Pehmeä viskoosi neste, jossa mansikkahaju, jossa kiteitä on läsnä.

Farmakoterapeuttinen ryhmä:

ATX-koodi: N02BE01.

Farmakologiset ominaisuudet:

Farmakodynamiikka.
Lääkeaineella on kipua lievittäviä ja kuumeisia vaikutuksia. Se estää syklo-oksigenaasia keskushermostossa, mikä vaikuttaa kipukeskuksiin ja termoregulaatioon. Anti-inflammatorinen vaikutus on käytännössä poissa. Ei vaikuta ruoansulatuskanavan limakalvon tilaan ja vesisuolamateriaalin aineenvaihduntaan, koska se ei vaikuta prostaglandiinien synteesiin perifeerisissä kudoksissa.

Farmakokinetiikkaa.
Imeytyminen on korkea - Panadol imeytyy nopeasti ja melkein kokonaan maha-suolikanavasta. Yhteys plasmaproteiineihin on noin 15%. Plasman huippupitoisuus saavutetaan 30-60 minuutissa. Parasetamolin jakautuminen kehon nesteissä on suhteellisen tasainen.

Metaboloituu pääasiassa maksassa useiden metaboliittien muodostumisen seurauksena. Parasetamolin pääasiallisena metaboliitina parasetamolisulfaatti on 12-vuotiailla ja sitä vanhemmilla lapsilla - konjugoitua glukuronidia vastasyntyneillä kahdella ensimmäisellä elämänpäivällä ja 3-10-vuotiailla lapsilla. Osa valmisteesta (noin 17%) on hydroksyloitunut aktiivisten metaboliittien muodostamiseksi, jotka on konjugoitu glutationiin. Glutationin puuttuessa nämä paracetamolin aineenvaihduntatuotteet voivat estää hepatosyyttien entsyymijärjestelmiä ja aiheuttaa niiden nekroosin.

Puoliintumisaika terapeuttisella annoksella on 2-3 tuntia. Terapeuttisia annoksia käytettäessä 90-100% annoksesta erittyy virtsaan yhden päivän kuluessa. Lääkeaineen pääasiallinen määrä vapautuu konjugaation jälkeen maksassa. Muuttumattomassa muodossa enintään 3% parasetamolin saaneesta annoksesta vapautuu.

Käyttöaiheet.
Soveltuu lapsille 3 kuukaudesta 12 vuoteen:

  • antipyreetti - vähentää kohonnut ruumiinlämpö taustalla vilustuminen, flunssa ja lapsuuden infektioiden (vesirokko, sikotauti, tuhkarokko, vihurirokko, tulirokko, jne).
  • anestesia - hammassärky, mukaan lukien ruuansulatus, päänsärky, korvakipu otitis ja kurkkukipu.

Lapsille 2-3 kuukautta elämää voidaan ottaa yksi annos laskea lämpötila rokotuksen jälkeen. Jos lämpötila ei vähene, ota yhteys lääkäriin.

Vasta:

  • yliherkkyys parasetamolille tai muulle lääkkeen aineosalle;
  • merkit- tävät maksan tai munuaisten loukkaukset;
  • vastasyntyneen ajan;

varotoimet:
Varoen maksan vajaatoimintaa (mukaan lukien Gilbertin oireyhtymä), munuaisten, geneettinen entsyymin puuttuessa glukoosi-6-fosfaattidehydrogenaasi, vakava veritaudit (vakava anemia, leukopenia, ja trombosytopenia). Tällaisissa tapauksissa lääkevalmistetta tulee ottaa yhteys lääkäriin. Lääkeaine ei saisi samanaikaisesti muiden paracetamolipitoisten lääkkeiden kanssa.

Annostelu ja hoito:

Ennen käyttöä injektiopullon sisältö on ravistettava hyvin. Pakkauksen sisälle upotettu ruiskun mittaus mahdollistaa lääkkeen annoksen oikean ja järkevän annon.

Lääkkeen annos riippuu lapsen iästä ja ruumiinpainosta.

Yli 3 kk: n ikäisillä lapsilla yksittäinen annos 15 mg / kg ruumiinpainoa, 3-4 kertaa päivässä, maksimivuorokausiannos on enintään 60 mg / kg ruumiinpainoa. Kerro lapselle tarvittaessa suositeltu annos 4-6 tunnin välein, mutta enintään 4 annosta 24 tunnissa.

Kaikissa muissa tapauksissa lääkärin kuuleminen on välttämätöntä ennen Panadol Children'sin käyttöä.

Panadol

Kuvaus on käynnissä 20.06.2016

  • Latinalainen nimi: Panadol
  • ATX-koodi: N02BE01
  • Aktiivinen ainesosa: Parasetamoli (parasetamoli)
  • tuottaja: GlaxoSmithKline Consumer Healthcare (UK)

Panadolin koostumus

Erityisen kalvopäällysteen tabletti sisältää 500 mg parasetamoli. Lisäosat: povidoni, Kaliumsorbaatti, maissitärkkelys, triasetiini, esihyytelöity tärkkelys, hypromelloosi, steariinihappo, talkki.

Liukoisen tabletin koostumus: 500 mg vaikuttavaa ainetta ja lisäosia: dimetikoni, natriumlauryylisulfaatti, povidoni, natriumkarbonaatti, sitruunahappo, natriumvetykarbonaatti, natriumsakarinaatti, sorbitolia.

Julkaisun muoto

Panadoli on saatavana tabletin muodossa: liukoiset tabletit Panadol ja tabletit kalvokalvossa.

Liukoiset tabletit on valkoinen, tasainen, karkea pinta, viistetty reuna ja vaara toisella puolella.

Kalvopäällysteiset tabletit on kapselimuoto, litteät reunat, valkoinen väri, riski toiselle puolelle ja erikoispäällyste "Panadol" toisella puolella.

Farmakologinen vaikutus

Vatsavaiva kipulääke. Vaikuttavalla aineella on lievittäviä, analgeettisia vaikutuksia. Toimintaperiaate perustuu COX-1, 2: n estämiseen pääasiassa keskushermostossa. Aktiivinen komponentti vaikuttaa termoregulaation ja kivun keskuksiin.

Parasetamolin tulehdusta estävä vaikutus ei ole käytännössä ilmaistu. Vaikuttava aine ei ärsytä ruoansulatuskanavan limakalvoja (suolisto, mahalaukku). Panadol ei pysty vaikuttamaan synteesiprosessiin prostaglandiinit perifeerisesti sijoitetuissa kudoksissa, joten lääkitys ei vaikuta vesi-suolavaihto.

Farmakodynamiikka ja farmakokinetiikka

Lääkitys imeytyy nopeasti ruoansulatuskanavan lumen kautta passiivisella kuljetuksella. Aktiivinen komponentti imeytyy pääasiassa ohutsuolesta. Parasetamolin enimmäispitoisuus 500 mg: n kerta-annoksen jälkeen kirjataan 10-60 minuutin kuluttua (C (maks.) = 6 μg / ml). 6 tunnin kuluttua indeksi asteittain saavuttaa tasolle 11 - 12 ug / ml.

Aktiiviselle aineelle on ominaista yhtenäinen jakautuminen kehon nestemäisissä väliaineissa ja kudoksissa ilman sisäänpääsyä aivo-selkäydinnesteeseen ja rasvakudokseen.

Plasman proteiinien sitoutuminen ei ylitä 10%, lievä yliannostus. Glukuronidi- ja sulfaattimetaboliitit eivät kykene sitoutumaan plasman proteiineihin edes suhteellisen suurilla annoksilla. Panadol metaboloituu pääasiassa maksassa, koska konjugointi glukuronidi- ja sulfaatti, sekä hapettamalla sytokromi P-450 ja sekoitetaan maksan oksidaasit.

N-asetyyli-p-bentsokinoni-imiiniä (hydroksyloidun metaboliitin negatiivinen vaikutus), joka on munuaisten ja maksan järjestelmien pieniä määriä seurauksena vuorovaikutuksesta sekamuotojen oksidaasit, myrkyttömäksi johtuvat sitoutumisesta glutationin. Yliannostuksen yhteydessä N-asetyyli-p-bentsokinonimiinin kerääntyminen, joka voi aiheuttaa kudosvaurioita. Merkittävä osa parasetamolista sitoutuu glukuronihappoon, merkityksetön - rikkihapolla. Pistetyillä konjugoituneilla metaboliiteilla ei ole biologista vaikutusta eikä niillä ole aktiivisuutta. Metabolia sulfaattimetaboliittien muodostumisella on ominaista vastasyntyneille ja ennenaikaisille vauvoille.

Puoliintumisaika on 1-3 tuntia. maksan vajaatoiminta T1 2 kasvaa merkittävästi. Munuaisten vajaatoiminta saavuttaa 5%. Munuaisjärjestelmän kautta lääke erittyy virtsaan sulfaatti- ja glukuronidikonjugaattien muodossa. Muuttumattomassa muodossa alle 5% parasetamolista erittyy.

Käyttöaiheet, joista tabletit Panadol

Lääke on tarkoitettu oireenmukaiseen hoitoon ja kuoppaamiseen kipu-oireyhtymä:

Vatsavaivoa aiheuttavana aineena (kuumeinen oireyhtymä) lääke on määrätty korotetussa kehon lämpötilassa (kylmä, flunssa, infektio). Lääke ei vaikuta taustalla olevan taudin etenemiseen ja kulkuun eikä sitä käytetä pelkästään kivun oireiden vakavuuden vähentämiseksi.

Vasta

Yksittäisen yliherkkyyden vuoksi Panadolia ei ole määrätty. Ikäraja on enintään 6 vuotta.

Suhteelliset vasta-aiheet:

  • Gilbertin oireyhtymä;
  • maksan vajaatoiminta;
  • hyvänlaatuinen hyperbilirubinemia;
  • maksan vajaatoiminnan alkoholipitoisuus;
  • munuaisten vajaatoiminta;
  • raskaus;
  • viruksen hepatiitti;
  • vanhuus;
  • glukoosi-6-fosfaattidehydrogenaasin puute;
  • alkoholismi;
  • imettävät.

Haittavaikutuksia

Panadol on hyvin siedetty valmistajan suositelluissa annoksissa.

Negatiiviset muutokset virtsassa:

  • interstitiaalinen nefriitti;
  • munuaiskolikot;
  • papillaarisen nekroosin;
  • epäspesifinen bakteriuria.

Muut reaktiot:

  • anemia;
  • neutropenia;
  • ihottumat;
  • Quincken turvotus;
  • agranulosytoosi;
  • dyspeptiset ilmiöt;
  • trombosytopenia;
  • kutina;
  • carbohemia;
  • maksatoksinen vaikutus, maksavaurio.

Käyttöohje Panadol (Menetelmä ja annostus)

Perinteiset tabletit Panadol, käyttöohjeet

Aikuiset nimittävät tarvittaessa 500-1000 mg - 4 kertaa päivässä. Suositeltu aikaväli vastaanottojen välillä on 4 tuntia. Päivä voi kestää enintään 8 tablettia. Älä käytä Panadolia pitkään nukutusaineena (korkeintaan 5 päivää) ja antipyreettisillä (enintään 3 päivällä) varoilla. Päätös päivittäisen annoksen tai hoidon keston nostamisesta hoidetaan lääkäri.

Puhtaat tabletit Panadol, käyttöohjeet

Tabletit liuotetaan ennen käyttöä lasiin vedellä. Päivä voi kestää enintään 4 tablettia. Liukeneva Panadol on määrätty ensisijaisesti vaikeasti niellä tablettien ja pediatrisen käytännön mukaan.

yliannos

Valmistaja suosittelee lääkkeen ottamista vain ohjeissa määritellyissä annoksissa. Kun otat suuria annoksia, sinun on välittömästi hakeuduttava lääketieteelliseen apuun, vaikka ilman negatiivisia oireita, koska mahdollisesti viivästynyt maksan vajaatoiminta. Aikuisilla potilailla ensimmäiset maksavaurion merkit saavat yli 10 gramman lääkitystä. Yli 5 gramman saanti aiheuttaa myrkyllisiä vaikutuksia tietylle kansalaisryhmälle, jolla on riskitekijöitä:

  • alkoholipitoisten juomien kulutus suurina määrinä ja suurella taajuudella;
  • vastaanotto fenytoiini, fenobarbitaali, karbamatsepiini, rifampisiinin, primidoni, huumeita St. John's wort hajustettu ja muut lääkkeet, jotka stimuloivat maksan entsyymien tuotantoa;
  • glutationin puute (mm HIV-infektio, kystinen fibroosi, huono ravitsemus, uupumus ja nälkä).

Merkkejä myrkytyksestä:

  • lisääntynyt hikoilu;
  • pahoinvointi;
  • epigastrinen kipu;
  • ihon vaalea;
  • oksentelu.

Jos vaikea myrkytys voi kehittyä akuutti munuaisten vajaatoiminta, rytmihäiriö, enkefalopatia, kooma, tubulaarinen nekroosi, haimatulehdus.

Hoitoon kuuluu mahahuuhtelu, enterosorbenttilääkkeiden käyttö (Polyphepan, Aktivoitu hiili), glutationi-metioniinin synteesin esiasteiden ja SH-ryhmien luovuttajien käyttöönotto. Vaikeissa maksan vajaatoiminnoissa hoito suoritetaan toksikologisen keskuksen asiantuntijoiden johdolla.

vuorovaikutus

Hepatotoksisten vaurioiden riski kasvaa samanaikaisesti mikrosaalisten maksaentsyymien induktorien ja hepatotoksisten vaikutusten omaavien lääkkeiden kanssa. Indikaattorin maltillinen tai vähäinen nousu kirjataan protrombiiniaika.

Paracetamolin imeytyminen vähenee nimittämällä antikolinergisiä lääkkeitä. Kipua lievittävän vaikutuksen vakavuus vähenee ja erittymistä kiihdytetään hoidolla suun kautta otettavat ehkäisyvalmisteet. Parasetamoli estää aktiivisuutta uricosuric-lääkkeitä. Panadolin hyötyosuusindeksi pienenee sisäänpääsyn yhteydessä Aktivoitu puuhiili. Vähentynyt erittyminen diatsepaamia.

Suhteessa tsidovudiini on a Myelodepressiivinen vaikutus. Lääketieteellisessä käytössä rekisteröitiin 1 vaikeaa maksavaurion vaaraa. Myrkylliset vaikutukset lisääntyvät sisäänpääsyn yhteydessä isoniatsidi. Parasetamolin aineenvaihdunta (hapettuminen, glukuronisaatio) kiihtyy ja sen tehokkuus heikkenee samanaikaisesti seuraavien lääkkeiden kanssa:

kolestiramin hidastaa paracetamolin imeytymistä (jos vastaanottoaikojen välistä aikaväliä ei havaita 1 tunti). Panadoli kiihdyttää erittymistä lamotrigiini. metoklopramidi lisää Paracetamolin pitoisuutta veressä, lisää sen imeytymistä. probenesidi vähentää Panadolin puhdistumista. Päinvastainen vaikutus havaitaan suhteessa sulfinpirazona ja rifampisiinin. ethinylestradiol parantaa lääkkeiden imeytymistä suolen lumenista.

Myyntiehdot

Se vapautetaan erikoistuneissa keskuksissa, apteekeissa, kun lääkärin reseptilääkemainonta on esitelty.

Varastointiolosuhteet

Valmistaja suosittelee lämpötilajärjestelmän ylläpitämistä (enintään 30 astetta) huumeiden tehokkuuden ylläpitämiseksi koko pakkauksen ajanjaksolle.

Vanhentumispäivä

Erityisohjeet

Valmistaja suosittelee verenpainetautien säännöllistä seurantaa. Kun käytät kolesterolia alentavia lääkkeitä (kolestiramin), antiemeetit (domperidonin, metoklopramidi), munuaisten / maksasairauksien patologiassa, varovaisuutta tarvitaan.

Älä käytä Panadolia usein, jos tarvitset päivittäistä saantia antikoagulantteja. On välttämätöntä ilmoittaa osallistuvalle lääkärille paretamolin ottamisesta, kun hän tekee analyysia sokerin tasosta virtsahappo veressä. Ei ole hyväksyttävää ottaa alkoholia sisältäviä juomia hoidon aikana. Varovaisesti nimittää kärsivät henkilöt krooninen alkoholismi.

analogit

  • parasetamoli;
  • Efferalgan;
  • Prohodol;
  • PERFALGANia;
  • Cefkon D.

lapset

Lapset 6-9 vuotta lääkitys on määrätty 3-4 kertaa päivässä 2 tablettia. Valmistajan suosittelemin vastaanottoaikojen välinen aika on 4 tuntia. Suurin päivittäinen annos on 1000 mg (2 tablettia).

Lapset 9-12-vuotiaat lääkettä on määrätty jopa 4 kertaa päivässä 1 tabletille. Päivä voi kestää enintään 4 tablettia.

Panadol raskauden aikana (ja imetyksen aikana)

Aktiivinen komponentti pystyy kulkemaan läpi istukan este. Panadolin negatiivista vaikutusta sikiöön ei kirjata, mikä mahdollistaa lääkkeen käytön raskauden aikana tarvittaessa.

Panadol imettäessä

Vaikuttava aine erittyy imetyksen aikana maidolla, jonka pitoisuus on 0,04-0,23% äidin ottamasta Paracetamol-annoksesta. Ennen hoidon aloittamista arvioidaan tarve Panadolin ottamisesta ja odotetusta haitasta sikiölle / lapselle. Suoritetut kokeelliset tutkimukset eivät osoittaneet Paracetamolin teratogeenisiä, alkiotoksisia ja mutageenisia vaikutuksia.

Arvostelut Panadol

Lääkitys on hyvin siedetty ja hoidon ajankohdan vuoksi antamissuositukset aiheuttavat harvoin negatiivisia reaktioita. Potilaiden ja lääkärien arviot ovat enimmäkseen positiivisia. Yksi lääkkeen eduista on sen saatavuus ja edullinen hinta.

Hinta Panadola, mistä ostaa

Panadolin hinta riippuu myyntialueesta, apteekkiverkosta ja harvoin ylittää 100 ruplaa Venäjällä.

Panadol lapsille

Vapautusmuodot

Ohjeita lasten panadolille

Panadol lapsille ei ole muuta kuin tunnettua paracetamolia, joka soveltuu käytettäväksi pediatriassa. Kahden viime vuosikymmenen aikana paraspetamolin korkean puhtauden tehoa ja turvallisuutta on tutkittu useita kertoja ja perusteellisesti satoja tuhansia lapsia. Tällainen laaja kliininen kattavuus teki mahdolliseksi tehdä yksiselitteisen johtopäätöksen: parasetamoli on optimaalinen antipyreektiivinen aine käytettäväksi lapsille. Tähän asti äskettäin klassiset keinot laskea lämpötilaa lapsille Neuvostoliiton jälkeisissä maissa olivat aspiriini analgilla tai, pahempaa, niiden yhdistelmä. Kuitenkin, kun useita julkaisuja erikoissairaanhoidossa kirjallisuudessa useita komplikaatioita, jotka kehittävät saavilla potilailla näitä lääkkeitä, ne romutetaan romun ja maamme, joka itse asiassa, ei ole yllättävää: Aspiriini on vasta vastaanottoon alle 4 vuotta ja Analginum ja se on täysin kielletty käytettäväksi yli 40 maassa. Mitä panadol-vauvalle (panadola-vauva), niin tämä lääke aivan oikeutetusti käytti vapaana niche. Nykyään sitä käytetään ikäisille lapsille 3 kuukautta 12 vuotta analgeetti (päänsärky ja korvakipu flunssa ja akuutti hengitysteiden virusinfektiot, hammassärky) ja kuumetta (kuume flunssa, SARS, ja sen jälkeen rokottamiseen). Lääke on tehokas ja kohtalainen lämpötilan nousu ja sama kohtalainen tai heikko kipu useimmilla potilailla. Jos lapsellasi on vaikea hypertermian tai kipua, hoito voi alkaa myös lasten Panadol, ja sitten, kun epäonnistuminen sen siirtymään toisen vaiheen lääkkeiden, esimerkiksi - ibuprofeenia, jonka käyttö on mahdollista kaksivuotiaana. Kuten aspiriini (asetyylisalisyylihappo), sen käyttö on tarkoitettu ainoastaan ​​puuttuessa terapeuttisen vasteena antipyreetit muut (on muistettava, että tämä lääke on kontraindisoitu alle 4 vuosi, ex). Panadolin lapsilla on myönteinen vaikutus immuunitilaan, jota ravistellaan virus- tai bakteerivaurion vaikutuksen alaisena.

Toisin ikimuistoinen dipyroni, parasetamoli ei tukahduttaa hematopoieesia ja immuunijärjestelmän prosessi, vaan toimii immunostimulant. Vahvuus vaikutus määritetään vastaanotetun annoksen, ja se ilmenee aktivaatio tuumorinekroositekijän TNFa tuotanto (tämän sytokiinin on keskeinen rooli tulehdusprosessissa ja suojelussa mikro-organismien) ja nopeutetun tuotanto B-lymfosyyttien, joka vastaa synteesin immuunijärjestelmän proteiineja. Lasten panadolin eduista on mainittava etyylialkoholin puuttuminen koostumukses- saan lisäaineena. Tärkeää on, että lääke toimii hyvin myös ilman sokeria, mikä mahdollistaa sen käytön diabetes mellitusta sairastavilla potilailla. Panadol-lapsille on saatavana oraalisen annostelun suspensio, jolla on miellyttävä tuoksu ja maku, ja myös peräsuolen peräpuikkojen muodossa. Suspensioon tarkoitettu pullo on suunniteltu siten, että se ei salli lapsen käyttää lääkettä estämättä. pikkulapsille (2-3 kuukautta) ja jotka ovat syntyneet ennenaikaista (ennenaikainen) Lasten Panadol voidaan antaa vain kuullen lastenlääkäri. Yli viikon kestävä lääkekurssit edellyttävät veren kuvan ja maksan toiminnan tilaa. Pitkäaikainen käyttö suurina annoksina lääke voidaan havaita maksatoksisten ja nefrotoksisia vaikutuksia, ilmenee munuaiskoliikin, mikro-organismien läsnäolo virtsassa (bakteriuria), papillanekroosi, interstitiaalinen nefriitti. Tällaisissa tilanteissa on välttämätöntä hakea välittömästi lääketieteellistä apua, mukaan lukien mahahuuhtelu ja enterosorbenttien otto. Muuten parasetamoli. toisin kuin analginilla, sillä on oma "nimensä" vasta-aine - asetyylikysteiini. Jos pediatrisen panadolin annos ylittyy, lääkäriä on kuultava, vaikka lapsia ei olisi valitettu. Lääke on ostettavissa apteekeissa ilman reseptiä. Lasten panadoli ei vaadi erityisiä säilytysolosuhteita.